Skip to content Skip to footer

Jak zrobić domowy chrzan?

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób utrzeć chrzan, aby zrobić to szybko i przede wszystkim bez łez. Oczywiście można to zrobić bardzo szybko, ale nikt nam nie zagwarantuje suchych oczu. Z tym jednak trzeba się liczyć, choć gra jest warta świeczki, ponieważ domowej roboty chrzan tarty pozbawiony będzie zbędnych dodatków i wypełniaczy.

Domowy chrzan tarty – składniki

Przede wszystkim musimy zaopatrzyć się w 2-3 korzenie chrzanu. Ponadto będą potrzebne 3 łyżki soku z cytryny, a także 3-5 łyżek wrzącej wody, 1 łyżeczka cukru i pół łyżeczki soli. Warto zwrócić uwagę na to, aby korzeń chrzanu był świeży. Jeśli nie dysponujemy sokiem z cytryny, możemy użyć octu jabłkowego lub winnego. Aby móc cieszyć się z wyśmienitego smaku chrzanu tartego, należy dodawać przypraw według własnych upodobań.

Przybory kuchenne, które będą potrzebne do realizacji chrzanu tartego, to oczywiście przyrząd do utarcia chrzanu (tarka ręczna lub blender czy sokowirówka), a także miska i mały słoik. Warto otworzyć okno w kuchni, aby ostry i szczypiący w oczy zapach szybciej się ulotnił.

Przepis na domowy chrzan tarty

W pierwszej kolejności należy obrać korzenie chrzanu ze skórki i dokładnie je umyć. Następnym krokiem będzie utarcie ich ręcznie na tarce o drobnych oczkach lub w blenderze. Można je także przepuścić przez wyciskarkę lub sokowirówkę i dobrze jest zrobić to dwa razy. W przypadku opcji z wyciskarką, w jednym pojemniku otrzymamy suche wiórki, a w drugim sok. Oczywiście należy je przełożyć razem do miski i dokładnie wymieszać.

Kiedy w misce mamy już utarty chrzan, należy dodać przypraw i kilka łyżek wrzącej wody, a następnie wszystko wymieszać. Gotowy chrzan umieszczamy w słoiku i dobrze go ugniatamy. Tak przygotowany chrzan powinien być przechowywany w lodówce do miesiąca.

Metody tarcia chrzanu

Tarcie na tarce ręcznej wymaga sporo pracy i należy uważać na palce. Przeciśnięcie przez wyciskarkę jest szybkim i wygodnym sposobem i to samo możemy powiedzieć o miksowaniu w blenderze, choć w tym drugim przypadku nie uzyskamy zbyt puszystej konsystencji.

Oczywiście wybór metody tarcia chrzanu będzie indywidualny, jednakże ta z użyciem wyciskarki wydaje się najlepsza.

Leave a comment

0.0/5