Każdy producent suszonych warzyw zachęca nas do zakupu swoich produktów. Suszone warzywa wydają się szczególnie dobrym wyborem zimą, gdy dostęp do sezonowych roślin jest mocno ograniczony. Czy jednak są one zdrowe i pełnowartościowe? Jakie korzyści daje nam spożywanie suszonych warzyw?
Czy suszone warzywa zachowują wartości odżywcze?
Suszone warzywa należą do bardzo wartościowych pokarmów. Wprawdzie zawierają one mniejsze ilości witamin i minerałów niż warzywa świeże, jednak nie są to różnice znaczne.
Szacuje się, że prawidłowo wysuszone warzywa mogą zachować nawet 80% witamin i minerałów. W ich składzie znajdziemy między innymi witaminy z grupy B, pewne ilości witaminy C, witaminę A, E, D, K, a także minerały takie jak potas, wapń, żelazo, miedź, magnez, selen. Pamiętajmy, że zawartość konkretnych składników odżywczych jest uzależniona od rodzaju warzyw.
Który producent suszonych warzyw jest najlepszy?
Kupując suszone warzywa zależy nam, żeby wybrać jak najlepiej. Zdecydowanie dobrze jest kupować produkty od zaufanych, renomowanych producentów.
Zanim kupimy suszone warzywa, postarajmy się dowiedzieć więcej na temat wytwarzającego je producenta. Sprawdźmy ile czasu działa dana firma na polskim rynku, czy cieszy się dobrymi opiniami konsumentów. Możemy również kupić suszone warzywa od kilku producentów, a następnie porównać ich smak (a także skład).
Jak wykorzystać suszone warzywa w kuchni?
Suszone warzywa można wykorzystać w kuchni na wiele sposobów. Najbardziej powszechnym jest dodawanie ich do zup (suszone warzywa zastąpią nam popularne kostki rosołowe, które są pełne chemicznych dodatków). Są one również niezastąpionym składnikiem sosów, dań mięsnych, farszów.
Warto pamiętać, że suszone warzywa są produkowane w taki sposób, żeby zachowały jak najwięcej składników odżywczych (suszy się je w odpowiednich temperaturach). Musimy być świadomi, że długotrwała obróbka termiczna warzyw sprawia, że stają się one mniej wartościowe. Pamiętajmy, że suszone warzywa zawierają w swoim składzie witaminy z grupy B, które rozpuszczają się w wodzie. Z tego względu w żadnym wypadku nie powinniśmy wylewać wody, w której się gotowały (pozbywamy się w ten sposób tego, co w warzywach najcenniejsze).