Skip to content Skip to footer

Półkolonie – pomysł na wakacyjną nudę

Wakacje to czas, na który wszystkie dzieci czekają z utęsknieniem. To wyczekiwane dwa miesiące, podczas których mogą rzucić tornistry w kąt i oddać się beztroskiej zabawie. Nieco inne emocje przeżywają rodzice, dla których organizacja czasu podczas wakacji jest nie lada wyznaniem. Dla wielu osób półkolonie dla dzieci są jak wybawienie.

Czy dzieci potrzebują, aby ktoś zorganizował ich czas?

Najistotniejszą kwestią, nad którą należy się pochylić, jest to czy dzieci rzeczywiście potrzebują tego, aby rodzice organizowali dla nich czas. Okazuje się bowiem, że nie każde dziecko chce spędzić wakacje w sposób, jaki wymyślili dla niego rodzice. Wiele dzieci, zwłaszcza tych w wieku nastoletnim, ma swoje własne pomysły, które bezwzględnie należy wziąć pod uwagę.

Z drugiej jednak strony należy pamiętać o tym, że dzieciństwo pokolenia dzisiejszych rodziców było zupełnie inne niż dzieciństwo współczesnych dzieci. Niestety, lista zagrożeń czyhających na najmłodszych z roku na rok staje się coraz dłuższa. Jeśli chcemy dać swojemu dziecku wolną rękę w kwestii organizacji czasu na wakacjach, należy przede wszystkim upewnić się, że będzie ono bezpieczne.

Półkolonie a wiek dziecka

Półkolonie cieszą się największym zainteresowaniem ze strony rodziców dzieci do 13 roku życia. Pozostawianie młodszych dzieci samych sobie jest nie tylko niebezpieczne, ale także niezgodne z prawem.

Mimo, iż w świetle obowiązujących przepisów dziecko, które ukończyło 7 lat może zostawać samo w domu, to w praktyce wygląda to nieco inaczej. Eksperci wyraźnie wskazują na niedoskonałość tego przepisu twierdząc, że 13 lat to najbezpieczniejsza granica wieku dziecka, które można zostawić samo w domu. Nic więc dziwnego, tak wielu rodziców młodszych dzieci decyduje się posłać swoje pociechy na półkolonie, które są połączeniem nauki i świetnej zabawy.

Pomysły na wakacyjną nudę

Półkolonie dla dzieci to bardzo ciekawa propozycja dla zapracowanych rodziców. Warto jednak pamiętać, że mimo własnych obowiązków zawodowych, uczestnictwo dziecka w półkolonii będzie wymagało od rodziców nieco zaangażowania. Nie chodzi tutaj tylko o ewentualne dowozy dziecka pod wskazany adres, ale czynny udział w niektórych aktywnościach.

Tak naprawdę półkolonie dla dzieci to bardzo szerokie pojęcie, pod którym kryje się całe mnóstwo interesujących aktywności. Wybierając półkolonię tematyczną należy kierować się przede wszystkim preferencjami dziecka i tym, jakie przedstawia zainteresowania.

Leave a comment

0.0/5