Skip to content Skip to footer

Porady prawne online – czyli szybka i skuteczna pomoc prawna dla każdego

Jeszcze kilka lat temu doradztwo prawne online praktycznie nie istniało na rynku. O telekonferencjach z prawnikami wiedzieliśmy tylko z filmów. W tamtych czasach mogliśmy obserwować prawnika z dużej firmy prawniczej prowadzącego wideokonferencję z kadrą kierowniczą dużej organizacji. Rosnąca dostępność nowych technologii, globalny zasięg wielu firm, a w końcu pandemia COVID – wszystko to wywarło znaczący wpływ na sektor usług prawnych, także w Polsce.

Bezpłatne porady prawne są dostępne w Internecie.

Wielu z nas, stając przed dylematem prawnym, sięga do zasobów Internetu w nadziei na znalezienie rozwiązania. Taka porada prawna z Internetu może być wystarczająca w wielu prostych i nieskomplikowanych okolicznościach.

Wpisz interesujący Cię temat prawny do wyszukiwarki, a otrzymasz mnóstwo wyników. Warto poszukać takich artykułów napisanych przez prawnika – radcę prawnego lub adwokata. Blog prawnika również może być cennym źródłem porad prawnych.

Nie powinniśmy polegać na gotowych rekomendacjach uzyskanych w Internecie lub na forach dyskusyjnych w okolicznościach bardziej wyrafinowanych i istotnych dla naszego portfela lub rodziny. Inną wadą tego rodzaju źródeł informacji jest to, że nie są one dostosowane do konkretnej sprawy, nie są podpisane przez konkretnego prawnika, a osoba generująca taki materiał nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne nieścisłości w nim zawarte. Ponadto, z uwagi na zmiany przepisów prawnych, informacje uzyskane za pośrednictwem Internetu mogą być nieaktualne.

Poradę prawną Kowalskiego można znaleźć w Internecie.

Na jakie tematy Polacy najczęściej szukają rozwiązań w Internecie? Najwięcej zapytań dotyczy spraw z zakresu prawa rodzinnego. Poszukują oni porady prawnej, w szczególności w sytuacjach rozwodowych i alimentacyjnych. Drugim najpopularniejszym hasłem jest poszukiwanie porady prawnej w zakresie windykacji i unikania windykacji. Wiele zapytań w wyszukiwarkach dotyczy ostatnio spraw związanych z kredytami frankowymi.

Jak znaleźć prawnika w Internecie

Prawnik, który udziela porad prawnych przez Internet, nie musi prowadzić praktyki w danym regionie. Jeśli jednak przewidujesz, że Twoja sprawa może wymagać bardziej osobistej relacji z prawnikiem, która wymagałaby interakcji twarzą w twarz, możesz poszukać prawnika, który praktykuje prawo w Twoim regionie. Poszukaj prawnika, który specjalizuje się w dziedzinie prawa związanej z Twoją sprawą. Na przykład, jeśli chcesz uzyskać poradę prawną online w sprawie rozwodu, poszukaj prawnika specjalizującego się w rozwodach online.

W jakiej formie udzielane są porady prawne online?

Zastanów się, jaki format jest dla Ciebie najwygodniejszy i jakimi narzędziami technicznymi dysponujesz. Porady prawne online mogą być udzielane przez prawników za pośrednictwem rozmowy telefonicznej, poczty elektronicznej lub komunikatora internetowego. Firma prawnicza udzielająca porad prawnych online powinna zadbać o to, by preferowana przez klienta metoda kontaktu była całkowicie bezpieczna. Oznacza to, że wiadomości e-mail powinny być szyfrowane za pomocą protokołu SSL, a komunikatory internetowe powinny być w pełni zaszyfrowane, aby osoby postronne nie mogły obserwować przebiegu porady prawnej. Niektóre komunikatory internetowe umożliwiają prowadzenie wideokonferencji, co wymaga od klienta korzystania z komputera wyposażonego w kamerę internetową i mikrofon.

Doradztwo prawne krok po kroku

Na początek należy wybrać polecanego prawnika, który świadczy pomoc prawną online. Zazwyczaj sposób uzyskania porady prawnej reguluje formularz kontaktowy na stronie internetowej firmy prawniczej świadczącej pomoc prawną online. W formularzu należy określić zakres porady prawnej, problem prawny, który należy rozwiązać, oraz pożądany sposób komunikacji z prawnikiem. Po otrzymaniu informacji od kancelarii prawnik kontaktuje się z klientem, aby poinformować go o najbliższym dostępnym terminie konsultacji i jej koszcie. Ponadto prawnik może poprosić klienta o przesłanie dokumentów istotnych dla sprawy. W ustalonym przez obie strony terminie udzielana jest porada prawna online.

Jaki jest koszt porady prawnej online?

Internetowa porada prawna jest zazwyczaj znacznie tańsza niż zwykła konsultacja z prawnikiem w biurze. Tak więc koszt pomocy prawnej online może wynosić od zaledwie 150 zł do nawet 500 zł. Jeśli po udzieleniu porady prawnej prawnik zdobędzie Twoje zaufanie, może dalej prowadzić Twoją sprawę w sądzie lub w kancelarii. Wymaga to jednak udzielenia pełnomocnictwa dla wybranego prawnika. Notariusz nie może udzielać porad prawnych online, ponieważ porady prawne nie wchodzą w zakres działalności tego prawnika.

Leave a comment

0.0/5