Skip to content Skip to footer

Dlaczego badania genetyczne mają tak duże znaczenie?

Badanie genetyczne są bardzo różnorodne. Są w stanie określić, czy dziecko urodzi się zdrowe, czy będzie obciążone chorobami dziedzicznymi i w jakim stopniu. Dlaczego badania genetyczne są tak ważne i kto powinien je wykonać?

Kto powinien zrobić badania genetyczne?

Badania genetyczne  gyncentrum.pl/panel-preconception odpowiadają na pytanie, czy dziecko będzie obciążone chorobami dziedzicznymi. Warto, by każda para, która planuje macierzyństwo miała wiedzę, czy ich dziecko urodzi się zdrowe. Dlaczego?

Wiedząc, że para obciążona jest chorobą genetyczną przyszli rodzice mogą zdecydować się na poczęcie dziecka metodą in vitro. Dzięki temu maluch będzie zdrowy.

Rodzice, których dziecko będzie zdrowe zyskają pewność, która daje poczucie bezpieczeństwa. Czas ciąży nie jest łatwy dla kobiety. Przyszły tata również musi zmagać się z wieloma uczuciami. Nie ma potrzeby dokładać sobie kolejnego zmartwienia jakim jest troska o zdrowie potomka.

Zdrowi rodzice – czy badania genetyczne warto wykonać?

Choroby genetyczne są wyjątkowo przebiegłe i podstępne. Zdrowi rodzice nie zawsze są gwarantem tego, że dziecko również będzie cieszyło się dobrym zdrowiem.

Wiele chorób genetycznych uaktywnia się tylko wtedy, gdy oboje rodziców ma ten sam, chory gen. Nie znaczy to, że choroba musi być u nich widoczna.

Badania genetyczne u rodziców pozwalają sprawdzić czy są oni nosicielami danej choroby, a co za tym idzie, czy przekażą ją swojemu potomstwu.

Trudności z zajściem w ciążę

Pary, które mają trudności z zajściem w ciążę również powinny poddać się badaniom genetycznym. Dzięki temu, wraz z lekarzami, mogą zaplanować dalszą drogę leczenia.

Tak samo powinny postąpić te kobiety, które mają problem z donoszeniem ciąży. Po badaniach genetycznych lekarz pomoże zaplanować leczenie, a może zaproponuje zapłodnienie przy użyciu innych metod?

Warto pamiętać, że o badaniach genetycznych powinny również pomyśleć panie, które chcą urodzić dziecko po 35 roku życia. Ryzyko wad wrodzonych jest wtedy znacznie większe.

Badania genetyczne  https://www.gyncentrum.pl/panel-preconception dają przyszłym rodzicom wiedzę odnośnie stanu zdrowia dziecka. Dzięki temu para jest w stanie świadomie zaplanować swoją dalszą przyszłość. Niespodzianki nie zawsze są radosne.

Leave a comment

0.0/5