Skip to content Skip to footer

Jaka dieta będzie dobra dla każdego?

Dieta to, ogólnie rzecz ujmując, określenie na sposób odżywiania. W świadomości zbiorowej kojarzy się głównie z określeniem na diety redukcyjne, czyli odchudzające. Te z początku wydają się całkiem proste do przeprowadzenia, ale samodzielna redukcja jest niełatwa i często kończy się bez sukcesu.

Kiedy udać się na dietę?

Na szczęście można w tej materii korzystać z pomocy specjalistów. Jest wiele znanych diet, a jedną z nich jest dieta Dąbrowskiej z trzydziestoletnią tradycją. Jednak przed zagłębieniem się w jej zasady, pobraniem jadłospisu i udaniem się na zakupy, trzeba sobie odpowiedzieć na jedno ważne pytanie. Dlaczego chcę się odchudzać?

Nieprawidłowo prowadzony sposób odżywiania się ma zgubny wpływ na cały organizm. Na redukcję należy decydować się w dwóch, głównych przypadkach. Gdy zleca nam to lekarz i gdy zaczynamy sami zauważać, że waga wymyka się spod kontroli i jest już w okolicach maksymalnej ilości kilogramów, określonej dla naszej sylwetki.

O czym należy pamiętać?

Na samym początku odchudzania lub najlepiej jeszcze przed pierwszym dniem, trzeba zdać sobie sprawę z tego, że diety to tylko narzędzia. Posługujemy się nimi, by osiągnąć cel. Żadna z popularnych diet, nawet słynna dieta Dąbrowskiej nie zadziała, jeżeli nie będziesz przestrzegać kilku prostych, ale istotnych zasad.

Musisz pamiętać, że tym, co decyduje o obniżaniu się wagi jest deficyt kaloryczny. Jeżeli nie wiesz, jakie masz zapotrzebowanie na kalorie, znajdziesz w sieci kalkulatory, które pomogą ci to obliczyć. Wyliczą ci również najniższą dzienną podaż kalorii, której nie wolno zmniejszać. Zagraża to bowiem życiu.

Co jeść na diecie Dąbrowskiej?

W wyborze konkretnej diety warto kierować się tym, co ona zawiera. Jeżeli opiera się na produktach, których nie znasz lub nie lubisz, to twoje szanse na osiągnięcie mniejszego rozmiaru znacznie się minimalizują. Badania udowodniły, że poziom zadowolenia ze smaku posiłków wpływa pozytywnie na poziom wytrzymałości na redukcji.

Dieta dr Dąbrowskiej będzie więc odpowiednia dla fanów i fanek owoców i warzyw. Jest to bowiem rodzaj diety, który w całości opierają się na produktach niskoskrobiowych, by przez jakiś czas zahamować podaż węglowodanów do organizmu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Instytutu zdrowia Sofra

Leave a comment

0.0/5