Skip to content Skip to footer

Jakie zastosowanie mają frezarki CNC?

Frezarka to obrabiarka, która przeznaczona jest do obróbki powierzchni kształtowych oraz płaskich. Proces obróbki odbywa się przy pomocy metody skrawania. Frezarka wyposażona jest w ostrze nazywane frezem, które wykonuje obrotowy ruch. W tym artykule poznasz zalety frezarek CNC.

Jak działa frezarka CNC?

Frezowanie, bo tak nazywa się proces obróbki danego materiału, odbywa się przy pomocy skrawania. Frezarki CNC wyposażone są w ostrze, które podczas pracy urządzenia wykonuje ruch obrotowy i przesuwa się względem obrabianej powierzchni. W ten sposób nadaje danej powierzchni kształtu, który wcześniej został stworzony przy pomocy oprogramowania dołączonego do frezarki CNC.
Skrót CNC powstał od angielskiego zwrotu „Computerized Numerical Control” oznaczającego komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Oznacza to, że frezarki CNC sterowane są za pomocą specjalnego oprogramowania, dzięki któremu można kontrolować pracę urządzenia oraz sprawnie nią zarządzać.

Dla kogo przeznaczone są frezarki CNC?

Frezarki CNC znajdują swoje zastosowanie w wielu dużych zakładach produkcyjnych oraz warsztatach. Jest to niezbędne narzędzie przede wszystkim dla producentów mebli, schodów oraz okien. Zakres zastosowań frezarek jest naprawdę szeroki, dlatego można je spotkać niemalże wszędzie tam, gdzie odbywa się produkcja.
Prowadzenie własnego, małego warsztatu, w wielu przypadkach wymaga posiadania frezarki CNC do użytku przemysłowego. Takie urządzenie pozwala na skuteczną obróbkę bardzo wielu materiałów, dlatego warto zainwestować swoje pieniądze w takie narzędzie.

Z jakimi materiałami może pracować frezarka CNC?

Tak naprawdę frezarki CNC są w stanie obrobić większość materiałów, które można spotkać w fabrykach i zakładach produkcyjnych, dlatego narzędzie to cieszy się tak dużym uznaniem wśród osób, które trudnią się produkcją.
Frezarki CNC służą przede wszystkim do obróbki drewna oraz sklejki, ale przy jej pomocy można również obrabiać aluminium i metale lekkie. Materiały, które również poddawane są obróbce przy pomocy frezarki CNC to płyty OSB lub MDF, tworzywa sztuczne typu pleksi lub PCV oraz plastiki i ich pochodne. Frezarki CNC są w stanie skutecznie pracować niemalże z większością materiałów.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Top Poręba

Leave a comment

0.0/5