Skip to content Skip to footer

Jaki alkomat wybrać?

Elektroniczny alkomat to urządzenie, które pozwala zbadać zawartość alkoholu w powietrzu wydychanym. Dzięki temu można określić zdolności człowieka do prowadzenia pojazdu. W tym artykule wyjaśnimy, jak dokładnie działają Alkomaty sklep posiada bardzo bogatą ofertę.

Wybór alkomatu

Alkomat to inaczej tester trzeźwości, czyli urządzenie, które pozwala w prosty sposób uzyskać wyniki dotyczące zawartości alkoholu w organizmie. Do komórki pomiarowej musi się przedostać ściśle dobrana ilość powietrza. Następnie ze wzorcowym parametrem porównywana jest wartość prądu, a na ekranie alkomatu zostaje wyświetlony wynik. Nie ulega wątpliwości, że sensory to główne elementy budowy alkomatów. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się alkomaty z półprzewodnikowym sensorem. Jest to niezwykle proste rozwiązanie konstrukcyjne, ale o niskich właściwościach użytkowych. Warto wspomnieć, że alkomaty półprzewodnikowe są wrażliwe na inne substancje, takie jak węglowodory, aceton oraz nikotyna. Może to skutkować otrzymaniem niemiarodajnych wyników. Jest on na szeroką skale używany amatorsko, ze względu na stosunkowo niską cenę.

Zakup alkomatu elektronicznego

Znacznie bardziej kompleksowym rozwiązaniem są alkomaty z sensorem elektrochemicznym. Taki alkomat nie jest wrażliwy na substancje innego rodzaju, więc nic tak naprawdę nie może zakłócić wykonanych pomiarów. Tego rodzaju urządzenia wykorzystywane są do szeregu zastosowań, ponieważ alkomaty elektrochemiczne posiadają szereg innych zalet. Alkomat pozwala przeprowadzić dokładne, stabilne oraz powtarzalne pomiary alkoholu w wydychanym powietrzu. Gdy poszukujesz dobrego alkomatu to wybór powinien paść na alkomat z sensorem elektrochemicznym. Na szczególną uwagę zasługuje również fakt, że takie alkomaty są wykorzystywane przez służby policyjne. Zasada działania polega na elektrochemicznym utlenianiu etanolu na skutek działania związków chemicznych na kontrolowanym potencjale elektrody. W trakcie tego procesu alkohol, który znajduje się w wydychanym powietrzu zamienia się w kwas octowy. Skutkuje to uwolnieniem elektronów i powstaje prąd elektryczny. Wartość prądu jest wprost proporcjonalna do zawartości alkoholu. W postaci informacji na wyświetlaczu alkomatu wyświetlany jest sygnał elektryczny.

Leave a comment

0.0/5