Skip to content Skip to footer

Używana aparatura medyczna. Czy warto taką kupować?

Planując otwarcie gabinetu medycznego trzeba przygotować się na spore wydatki. Już wynajęcie miejsca na gabinet i remont może wiązać się z dużymi kosztami. Jeszcze większe będą koszty zakupu aparatury medycznej. Czy chcąc oszczędzić, warto decydować się na używany sprzęt medyczny? W zasadzie tak, jednak nie zawsze.

Używany sprzęt medyczny. Jego jakość ma znaczenie

Używana aparatura medyczna może pochodzić ze zlikwidowanych lub unowocześnianych gabinetów lekarskich, zarówno z kraju jak i zza granicy. Są także sprzedawcy oferujący aparaturę medyczną odkupioną z zachodnich szpitali. Co ważne, aparaturę, którą szpital przeznaczył do recyklingu. Bardzo często taki sprzęt jest dość zużyty i odnawiany przed sprzedażą. Nawet pożółkłe elementy obudowy sprzętu są pokrywane specjalną pastą i czyszczone, dzięki czemu znowu stają się białe i wyglądają jak nowe. Planując zakup aparatury medycznej trzeba mieć tego świadomość i uważać co się kupuje. Zużyta, stara aparatura medyczna często jest oferowana w niskich cenach, pomimo tego jednak nie warto jej kupować.

Jak kupować używany sprzęt medyczny?

Dobrze jest kupować używany sprzęt medyczny w wyspecjalizowanych firmach, które istnieją od lat i pozytywnie są oceniane przez klientów. Ryzykowne jest kupowanie aparatury medycznej oferowanej w portalach ogłoszeniowych przez drobnych sprzedawców. Taka aparatura medyczna może być już bardzo zużyta i odnowiona przed sprzedażą. Oczywiście planując zakup warto zwrócić uwagę na wszelkie parametry sprzętu i dostępność części. Nie ma bowiem sensu kupowanie aparatury, której – w razie konieczności – nie da się naprawić, ponieważ nie będzie możliwości kupienia części zamiennych.

Zakupy za granicą

Warto pamiętać, że używaną aparaturę medyczną można kupować nie tylko w Polsce, ale też w innych krajach. Nierzadko wyjazd za granicę po taki sprzęt, to bardzo opłacalne rozwiązanie. W wielu miejscach poza Polską można używaną aparaturę medyczną kupować taniej niż w naszym kraju. Opłaca się więc pokonać nawet kilkaset kilometrów, ponieść koszty podróży i kupić używany sprzęt medyczny znaczniej taniej niż w Polsce. Często okazuje się, że takie zakupy to znacznie mniejszy wydatek. Można w ten sposób zaoszczędzić nawet wiele tysięcy złotych.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Grupa Anmar

Leave a comment

0.0/5